Check-in Yapmak Ne Demek

Check-in Yapmak Ne Demek

Yer bildirimi(Check in) nedir? Nasıl ve neden yapılır? Foursquare nedir, nasıl kullanılır?

Günümüzün trendlerinden biri de yer bildirimi (check in) yapmak. Foursquare gibi uygulamalarla gelişen yer bildirimi nedir ve niçin kullanılır?

Yer bildirimi ya da check in diye adlandırdığımız ve günümüzde iyice popülerleşen bu aktivitenin amacı nedir diye sorduğunuz olmuştur çoğu kez. Foursquare ile tanışmadan önce herkes bunun amacı ne bu insanlar ne peşinde diye düşünmüştür. Biraz bu konuyu açmak istiyorum.

Yer bildirimi yapmanın çeşitli sebepleri mevcut ve insandan insana farklılık gösterebiliyor. Kimileri ciddi anlamda amiyane tabirle hava atmak amacıyla gittiği yerleri insanların gözüne gözüne sokmak için yapıyor bu işi. Kimi insanlar da asıl amacına uygun olarak yeni yerler tanıma, giden diğer insaların görüşlerine başvurup o yer hakkında gitmeden bir fikir sahibi olma ya da kendi gittiği yerde yer bildirimi yaparak o yer hakkında görüşlerini paylaşıp insanların bu fikirlerinden istifade etmesine imkan tanıma gibi amaçlarla kullanıyor bu uygulamayı.

Check in yapmak için pek çok uygulama mevcut. “Hangisini neden tercih etmelisiniz?” diye soracak olursak eğer dünya çapında 20 milyonu aşkın kullanıcısıyla, oldukça fazla sayıda mekan tanımlanmış olması ve her gün büyüyerek gelişen bir uygulama olması nedeniyle Foursquare bu alanda açık ara önde diyebiliriz.

Foursquare’in özellikleri ve kullanım detaylarına değinecek olursak;

Gps özelliğiyle bulunduğunuz çevredeki mekanları tarayarak karşınıza çıkartıyor ve böylece çevrenizdeki mekanları kolaylıkla görebiliyorsunuz.

Yer bildirimi yaptığınız mekanda çekindiğiniz fotoğrafı ekleyebiliyorsunuz. Orada fotoğraf çekilip foursquare’e eklemiş kişilerin fotoğraflarını ve mekanın fotoğraflarını yani fiziksel yapısını kolayca görebiliyorsunuz.

Mekan hakkında yapılan olumlu veya olumsuz yorumları görüp yine mekan hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Siz de gittiğiniz ve yer bildirimi yaptığınız mekan hakkında yorum yapabilir diğer insanlarla görüşlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Foursquare’in diğer bir eğlenceli yönüyse rozet ve puan sistemi olması nedeniyle bir oyun oynar gibi sizi gezmeye ve check-in yapmaya teşvik etmesi.

Foursquare resmi tanıtım videosu:

Yorum Yaz

 

Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection