Balıkesirin tarihi ve doğal güzellikleri

Balıkesirin tarihi ve doğal güzellikleri

Balıkesir İli, tarih ve kültürel bakımdan zengin bir mirasa sahiptir.Bölgemizde M.Ö.3200 yıllarından günümüze kadar yerleşim olduğu görülmektedir.Burası MYSIA adıyla bilinir.1297-1360 yılları arasında Karesi Beyliği’nin kurulduğu İlin, Merkez ve çevresinde tarihi kalıntılar,konaklar,camiler,türbeler,kiliseler ve eski dönemlere ait şehir merkezleri bulunmaktadır.Daha sonra Balıkesir adını alan İlimiz konumu ve sahip olduğu doğal,kültürel değerleriyle önemli bir kültür ve turizm çekim merkezi durumundadır.

Balıkesir Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi Marmara’da yer alır.Burası nüfus yoğunluğu bakımından İstanbul,Bursa,İzmir gibi üç büyük şehrin ortasındadır.İlin sosyo-ekonomik gelişme düzeyi Türkiye ortalamasının üzerindedir.İkinci derecede gelişmiş iller grubundadır.

Balıkesir İşletme Belgeli Tesis bakımından (82 tesis) Türkiye’de 7.sıradadır.

İlimiz konumu, sahip olduğu doğal ve kültürel değerleriyle Türkiye’de önemli bir çekim merkezidir. Aslında Balıkesir, turizm açısından bir fırsatlar şehridir .

Turizmde de ilk planlı hareket Balıkesir’in Erdek, Akçay, Ayvalık ve Burhaniye gibi yerleşim birimlerinde başlamıştır. Bu özellikler İlimizi ayrıcalıklı kılmaktadır.

Balıkesir hem Ege Denizi’ne, hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan bir şehrimizdir.

Marmara Denizi kıyılarında adalar hariç 175 km’lik bir kıyımız, Ege Denizi kıyılarında da yine adalar hariç 115 km’lik bir kıyı bandımız vardır. Marmara Denizi’nde; Marmara, Avşa, Ekinlik, Paşalimanı adaları ile Ege Denizi’nde irili ufaklı 22 ada ilimiz sınırları içindedir.

İlimizin Kazdağları, Kapıdağı Yarımadası, Alaçam Dağları, Madra Dağı gibi önemli doğa harikaları mevcuttur.

Başta Kazdağları olmak üzere bütün dağlarımız ve çevresinde dünyanın en önde gelen ekosistemine sahiptirler. Alplerden sonra Kazdağları ve çevresi 2. oksijen deposu durumundadır.

Kuşcenneti Milli Parkı (A) Sınıfı Avrupa Diploması’na sahip olup, görülmeye değer eşsiz yerlerimizdendir.

Ayvalık-Merkez ve Adaları çevresi ile Marmara Adası ve çevresindeki denizaltı doğal güzellikleri, ayrı birer görülmeye değer eşsiz turizm merkezlerimizdir.

Erdek sahili ve Kapıdağ Yarımadası, Marmara ve çevresindeki adalar yine eşsiz turizm değerlerimizdir.

İlimizin hemen hemen tüm ilçelerinde alternatif turizme kaynaklık edecek termal su kaynakları mevcuttur. Örneğin; Gönen, Manyas,Edremit(Güre ve Bostancı) Bigadiç,Sındırgı ve Merkez Pamukçu Ilıca Termal su kaynakları ve buralardaki termal tesisler turist çeken önemli kaynaklarımızdır.

Merkez-Pamukçu’da, Gönen’de, Edremit’de (Bostancı ve Güre) , Manyas, Susurluk, Bigadiç ve Sındırgı Kaplıcalarında, 4 yıldızlı Otellerin yanında, irili ufaklı daha birçok otel ve pansiyon bulunmakta ve ayrıca Ocak 2006 tarihinde işletmeye açılacak olan Güre beldemizde 5 yıldızlı bir otel yapılmaktadır. Bütün bu tesisler ve aktiviteler turizmi 12 aya çıkarabilecek önemli kaynaklarımızdır.

İlimizin en önemli turizm lokomotifi, Edremit Körfez Bölge’mizdir. Altınova’dan Altınoluk’a kadar bu bölge deniz, kum, güneş, tarih, termal kaynaklar, yemyeşil zeytin ve çam ormanları, endemik bitki türleri, Kazdağları’nın efsanevi güzellikleri ve bol oksijeni ile dünyanın en güzel, en sağlıklı turizm çekim merkezidir.

Bu bölge aynı zamanda Ayvalık ile birlikte Antandros, Adramytteıon gibi antik şehirleri, açık hava müzesi görünümleri ve Avrupa’ya en yakın bölgemiz olmasından dolayı, her türlü turizm hareketliliğine açık bir bölgemizdir.

Erdek, Kapıdağ Yarımadası, Marmara ve diğer adalar İstanbul’a 2 saatlik mesafede merkezlerdir. İstanbul, Bursa ve Trakya’da Türkiye nüfusunun dörtte birinin yaşadığını düşünürsek, bu kadar kalabalık bir nüfusun ve ekonomisi güçlü bir bölgenin ortasında olmasına karşın gerek ilgisizlik, gerek tesis azlığı, gerekse tanıtım eksikliğinden dolayı bu bölgeye turist akını az olmaktadır. Bunun için yeni projeler geliştirmek zorundayız.

Yorum Yaz

 

Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection