İstanbul’u ilk kez kuşatan Osmanlı padişahı kimdir

İstanbul’u ilk kez kuşatan Osmanlı padişahı kimdir?

Yıldırım Bayezıt

I. Bayezid veya Yıldırım Bayezid (Osmanlı Türkçesi:بايزيد برق, Yıldırım Bayezid) (1360, Edirne – 8 Mart 1403, Akşehir) dördüncü Osmanlı padişahı. 1389’dan 1403 yılına kadar hükümdarlık yapmıştır. Babası Sultan I. Murat, annesi ise Gülçiçek Hatun’dur.

Devamını Okumak için Tıkla »

Yorumlar

İstanbul’u kuşatan ilk Türk devleti hangisidir

İstanbul’u kuşatan ilk Türk devleti hangisidir?

-Avarlar

AVARLAR (560 – 805)
IV. yüzyılda Orta Asya’da bir devlet kurdular. Bu devletin Göktürkler tarafından yıkılmasıyla batıya göç ettiler. Kafkaslara gelip Bizans’la mücadele ettiler. Romanya ve Macaristan’a yerleşip Orta Avrupa’da güçlü bir imparatorluk kurdular. Böylece hem Asya’da hem de Avrupa’da devlet kurmuşlardır. Slavları ve Rusları etkileyerek günümüz Orta ve Doğu Avrupa’sının etnik yapısının şekillenmesinde etkili olmuşlardır. Tarihte İstanbul’u kuşatan il Türk devletidir. Avarlar Frankların saldırılarıyla yıkılmışlardır

Yorumlar

İstanbul’u ilk kuşatan osmanlı padişahı

Osmanlı döneminde İstanbul’u ilk kuşatan Hükümdar kimdir?

-I.(Yıldırım) Bayezid (Dört kez kuşatmıştır)

Osmanlılar ile başta Karamanoğulları olmak üzere,Anadolu Türkmen beylikleri arasındaki mücadele, I.Murad’ın oğlu Yıldırım Bayezid(I. Bayezid (1389-1402)döneminde,tüm beyliklerin ortadan kalkması ve beyliklerinin Osmanlı topraklarına katılmasıyla sonuçlandı.Bu dönemde Osmanlılar,Türkmen beyliklerinin topraklarından başka,Kadı Burhanettin’in mülkü sayılan Sivas,Kayseri,Malatya ve Elbistan’ı da ele geçirmeyi başardılar;böylece Osmanlı sınırı doğuda Fırat’a kadar genişledi.

Yorumlar

Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection