Güneşten gelen zararlı ışınların dünyamıza gelmesini engeller ve canlıları korur

güneşten gelen zararlı ışınların dünyamıza gelmesini engeller ve canlıları korur

OZON

Ozonosfer ya da Ozon Tabakası, Stratosferin üst kısmında bulunan tabakadır. Ozon Tabakası Güneş’ten gelen morötesi (ultraviyole) gibi zararlı ışınları tutar. Ozon Tabakası’nın bu işlevi hayati açıdan çok önemlidir. Çünkü morötesi ışınlar ölümcüldür.

 

Ozon (O3) üç adet Oksijen atomundan oluşan şeffaf bir gazdır. Ozon tabakası ozon gazından oluşan ve atmosferin yukarı seviyelerinde başka bir deyişle yer yüzeyinden 50-85 km yüksekte bulunan bir tabakadır. Bu tabakanın temel rolü Ultraviyole (UV) ışınları olarak adlandırılan Güneş’in zararlı ışınlarına karşı bizleri korumaktır. Ozon tabakası yeryüzüne ulaşan bu zararlı ışınlara karşı korumak için bir filtre gibi davranır.

Yorumlar

İletişimin önündeki engeller

İletişimin önündeki engeller

Acaba hangimizin gören bir göze, duyan bir kulağa gereksinimi yok ki?

D.Pire’nin “insanların çoğu aralarına duvar, çok azı da aralarında köprü kurarlar” sözü, günümüzün yoğun temposuna kendini kaptıran insanların (yani bizlerin), arka plana ittiği çok önemli bir gereksinimi vurguluyor; Yakınlaşma ve ilişki gereksinimi! Çevremizi düşünelim… kendimizi… Bir sorunumuz olduğunda aklımıza ilk kim geliyor? Kiminle konuşmaya, dertleşmeye istek duyuyoruz? Neden o, neden başkası değil? Bu kişiyi iyi bir dinleyici yapan hangi özellikleri? Ya da tam tersini düşünelim… sorunumuz olduğunda kesinlikle anlatmayı aklımızdan bile geçirmediğimiz kişileri…

Devamını Okumak için Tıkla »

Yorumlar

Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection