Asma bahçeleri ve kuleleri ile ünlü Mezopotamya medeniyeti

Asma bahçeleri ve kuleleri ile ünlü Mezopotamya medeniyeti

Babiller, Mezopotamya’da yaşamış bir halk. Babil, adını aldığı Babylon Kenti etrafında kurulmuş, Mezopotamya’da kurulmuş kadim bir imparatorluktur. Babil’in merkezi bugünkü Irak’ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi güneyinde Babil köyünde kurulmuştur.

Yorumlar

Asma Bahçeleri hangi uygarlığa aittir

Dünyanın yedi harikasından biri olan Asma Bahçeleri hangi uygarlığa aittir

BABİL

Babil’in Asma Bahçeleri[1][2] eski dünyanın 7 harikasından biriydi ve mevkisi açık ve net bir şekilde belirlenmeyen yer yerdir. Geleneksel olarak, Irak’ta Babil şehri olan şimdiki Hillah yakınlarındaki Babil’in eski şehrinde inşa edildiği söylenmektedir. Babilli rahip Berossus, bahçeleri Babili 2.Kral Nebukadnezar’e bağlar. Babil metinlerinde bahçelerden bahseden kesin bir şey yoktur ve kesin bir arkeolojik delil de bulunmamıştır.

Devamını Okumak için Tıkla »

Yorumlar

Kuranda cennet bahçeleri

Kur’an-ı Kerim’de yer alan dört ırmağın (süt, su, şarap, bal ırmakları) isimlerini ve cennet bahçelerinin isimleri

Şunu belirtmeliyiz ki, cennetteki ırmakların özel isimlerine dair bilgilerimiz azdır. Tirmizî’nin rivayet ettiği bir hadiste Hz. Peygamber (asv); “Kevserin cennetteki bir ırmak olduğunu” söylemiştir. Diğer ırmaklar vasıflarıyla zikredilmiştir. Konuyu bu açıdan değerlendirdiğimizde bu ırmakları şöyle adlandırabiliriz:

Devamını Okumak için Tıkla »

Yorumlar

Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection